Wpisy z Listopad, 2015


Przedsiębiorczość wśród studentów Studenci to bardzo pomysłowa grupa młodych ludzi. Wymyślają różnego rodzaju pomoce naukowe, często nielegalne. Zarabiają na sprzedaży piwa w akademikach. Kombinują tak bardzo i ciekawie w różnych dziedzinach, że czasem można ich za to podziwiać. Pytanie tylko dlaczego po odebraniu dyplomu ich przedsiębiorczość gdzieś znika? Co się dzieje z tymi pomysłowymi za czasów nauki ludźmi po uzyskaniu statusu absolwenta uczelni wyższej? Dlaczego nie podążają tą drogą, która daje wolność finansową i rozwój – choć o ten można samemu sobie zapewnić, poprzez uczestnictwo w kursach czy czytanie fachowych publikacji. Jest parę osób, które otwierają swój biznes podczas studiowania. Mają oni możliwość otrzymania pomocy od organizacji studenckich w sprawach papierkowych czy organizacyjnych. Kiedy zaczynali sami nie wiedzieli dokąd ich to zaprowadzi, ale podejmując ryzyko zdobyli coś tak cennego jak doświadczenie. A jego nie można inaczej zdobyć niż właśnie przez pokonanie lęku i niepewności i podjęcie ryzyka. Nie jest to łatwe, dlatego tak ważne jest wsparcie ludzi, którzy się na tym znają. Niektóre uczelnie mają specjalne organizacje, gdzie można zaczerpnąć informacji czy zwyczajnie poprosić o pomoc. Nawet jeśli pierwsza działalność nie wyjdzie to jest wspomniane już wcześniej doświadczenie, co może stanowić świetną trampolinę w następnym biznesie. Jeśli oczywiście człowiek się nie podda, a wykorzysta zdobytą wiedzę. To dobra trampolina w starcie w dorosłe życie. Warto patrzeć na to w ten właśnie sposób.

Tagi: , ,Nauka a kariera Już od dawien dawna wiadomo, że wiedza jest siłą do wojowania wszechświata. Gdyby jej nie było, ciężko byłoby odpowiednio funkcjonować i nadawać sens życiu. Nie byłoby rozwiniętej gospodarki, nie byłoby potęgi władzy ani tym bardziej rozszerzonych umysłów. Każdy, kto choć trochę zagłębił się w tajemnicę nauki potrafi rozróżnić dobro od zła, stosować to w życiu oraz walczyć o swój byt. Damy na to dyrektorzy prężnie rozwijających się firm. Dziewięćdziesiąt procent z nich jest absolwentami szkół wyższych, ma za sobą miliony egzaminów, a zdobytą wiedzę używa do rozwoju swojej działalności. Pomimo tego, że nie zawsze wszystko idzie jak po maśle, zdobyta wiedza i umiejętności dają są jak światełko w tunelu dla zagubionych. Kalkulują, przekładają, analizują, aż w końcu prostują swoje sprawy tak, że ich dochód miesięczny jest jeszcze większy niżeli w niedalekiej przyszłości. A co za tym idzie? Rozwój firmy umożliwia powiększenie jej wewnętrznej struktury. Dzięki temu przygotowywane są nowe miejsca pracy oraz nowe produkty działalności firmy. Gospodarka idzie do przodu i świat rozwija się w kierunku wyższej technologii. A pomyśleć, że gdyby nie czas spędzony na poszerzeniu wiedzy tych oto artystów-dyrektorów, nic byśmy nie mieli. Bez wiedzy nie ma kariery, a kariery byśmy nie mieli możliwości zdobyć, gdyby nie powstałe Uniwersytety czy inne podobne szkoły wyższe. Tak czy siak jest to potrzebne po to, aby ludzkość rozwijała się prężnie i nie chcę nawet myśleć o tym, co by się stało, gdyby nauka została zatracona…

Tagi: , ,Czasopisma dla ciekawych Wychodząc na zakupy do dużych supermarketów często stajemy przy stoisku z prasą. Naszym oczom ukazują się barwne pierwsze strony gazet codziennych czy lokalnych, politycznych, dla pań domu, kolorowanki i pisma dla dzieci oraz czasopisma popularnonaukowe. Podobnie jest zresztą z kioskami ruchu, które nadal są gęsto rozsiane w polskich miastach. No właśnie, ale jaką gazetę wybierze osoba ciekawa świata? Chyba najbardziej popularny wśród młody i starszych Polaków magazynem popularnonaukowym jest „Focus”. Miesięcznik jest wydawany w Polsce od połowy lat ’90. Na jego łamach publikowane są bieżące informacje z kraju i ze świata z dziedziny nauki, kultury czy religii, ponieważ jego stałymi działami są: raport, obserwatorium, motoryzacja, temat numeru, cywilizacja, rozrywka, psychologia, nauka, przyroda, technologie, fotostrony, oraz Eureka, w której znajduje się opis i historia wybranego przez wydawcę wynalazku. W ten sposób wiedza podawane przez gazetę jest zróżnicowana a zawarte w niej artykuły czyta się z przyjemnością, nawet jeśli jakaś tematyka nie do końca nam odpowiada. Tylko po co sięgać po te magazyny? Przecież są stosunkowo drogie… Zgadza się, ich cena wcale nie jest niska. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że kupując „Focus” czy inny magazyn popularnonaukowy mamy pewność, że podane nam treści są w pełni sprawdzone, a my sami sięgamy po informacje o naukowych nowościach, a przez to trafiamy do elitarnego grona odbiorców czegoś więcej, niż śmieszne ciekawostki, czy zwykłe plotki, które przeważnie mijają się z prawdą. Choć czasem wydaje nam się, że lepiej sięgnąć po magazyny polityczne, czy odwiedzić jakiś portal internetowy, by choćby być na czasie.

Tagi: , ,Budowanie kariery Nic nie dostaje się od razu, na wszystko trzeba sobie zapracować, a to co mamy na wyciągnięcie ręki jest bez smaku, wyrazu i znaczenia. Dajmy na przykład świeżych absolwentów liceum tych, którzy należą do uboższej części populacji ludzkiej. Ich jedyną możliwością zdobycia pracy jest zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy albo wysyłanie zgłoszeń przez internet. Nie mają znajomości ani bogatych rodziców, a jednak nie poddają się i chwytają wszystkiego, co tylko przyniesie im jakiś dochód. Często swoją karierę rozpoczynają od stażu czy drobnej pracy pomocnika, która często ma charakter „przynieś, podaj, pozamiataj” i cieszą się, gdy mają możliwość wybić się w jakimś innym kierunku. Z pomocnika awansują na np. sprzedawce czy drobnego konsultanta. Zadają sobie wiele trudu, aby tylko jak najwięcej z siebie wycisnąć i z dumą stanąć przed swoim szefem mówiąc „udało mi się”. Krytyka kierownika tylko na chwilę załamuje ich silną osobowość i już kolejnego dnia, po przepłakanej nocy dają z siebie jeszcze więcej. Proszę nie zapomnieć również o tym, że wielu takich młodych ludzi oprócz pracy swój czas poświęca na edukację. Szkoła Wyższa i zajęcia dzienne nie są im dane, ponieważ muszą zacząć na siebie zarabiać, więc pozostaje im do wyboru rozpoczęcie nauki w trybie zaocznym – weekendowym albo wieczorowym. I po takim wycisku od życia z dumą w sercu prowadzą swoje przedsiębiorstwo tak, że staje się światowym fenomenem tak samo, jak książka czy gra.

Tagi: , ,Być ekspertem w jednej dziedzinie Wielu ludzi czuje się ekspertami dosłownie we wszystkim. Nie ma jednak szans na to, abyś wiedział wszystko o wszystkim. Jeśli chcesz by ludzie się z tobą liczyli, to musisz być ekspertem, ale jedynie w jednej dziedzinie. Wybierz sobie jeden temat. Być może masz jakieś swoje hobby, które możesz rozkręcić i zdobyć dodatkową wiedzę związaną z działalnością, która cię interesuje. Uczucie związane z pracą, która jest równocześnie twoją pasją to coś niesamowitego. Nie musisz wypowiadać się bezwzględnie w dziedzinach o których nie masz konkretnej i pewnej wiedzy, a jedynie jakieś swoje poglądy czy posiadasz pobieżne informacje. Kiedy otoczenie wie, że interesujesz się np. wędkarstwem, to z pytaniami dotyczącymi ryb, miejsc gdzie można spokojnie je łowić, ludzie przyjdą do ciebie. Czy będziesz dumny z tego? Na pewno. Być może początkowo będziesz też zaskoczony, ale będzie to pozytywne uczucie. Możliwe, że zostaniesz polecony innym osobom, już jako ekspert. Warto wybrać sobie dziedzinę, hobby i rozwijać się w tym kierunku. Zdobywać wiedzę, być może uczestniczyć w kursach czy zwyczajnie spotykać się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Nie musisz mieć tytułu magistra w wybranej dziedzinie, choć to zawsze pomaga. Jednak wiedza i oficjalne wykształcenie nie zawsze idą w parze. Dodatkowym atutem jest satysfakcja z robienia tego co się lubi. Możesz być tak zwaną złotą rączką. Możesz być dobrym doradcą. Nie narzucaj się jednak innym ludziom. To oni sami powinni zobaczyć w tobie ten pęd do wiedzy i umiejętności.

Tagi: , ,Dziedziczenie kariery O wiele łatwiej w dzisiejszych czasach jest polegać na innych podczas budowania swojej kariery zawodowej. Kontakty czyli tzw. znajomości dają większe możliwości i sukcesy. Bo przecież po co mamy wysilać swoje mózgi na tyle, żeby dać z siebie więcej niżeli jest to konieczne. Podane na tacy posady zawodowe są o wiele bardziej dogodne, ponieważ nie zmuszają nas do całodobowego kalkulowania naszej wiedzy. Brak w tym jednak jest motywacji i samozadowolenia. Nie powiększa to naszego wewnętrznego „ja” n a tyle, by być z tego dumnym tak samo, jakbyśmy swoją ścieżkę zawodowa budowali samodzielnie. Samodzielność ta, daje taką sama siłę jak ręka dorosłego człowieka małemu ludzikowi, który dopiero co uczy się chodzić. Jest ona ostoją i azylem, w którym możemy się schować, ponieważ nikt nie jest w stanie zburzyć tego, co sami stworzyliśmy. Na co więc stawiać na samym początku? Na siebie. Ty i to, co posiadasz wewnątrz siebie, Twoja wiedza i dusza pozwalają rozwinąć skrzydła na tyle, żeby nie spaść gdy jesteś na samym szczycie swych marzeń. Niektórzy mogą powiedzieć, że gdy mają posadę po ojcu, im też nic nie zagrozi, ale nie jest to prawdą. Jeden błąd może pokrzyżować plany ojca, a co za tym idzie upadek rodzinnej potęgi. Jestem więc za tym, by tworzyć coś swojego, by swoją siłą zawładnąć świat a nie tylko tym, że posiada się spory tłum przed sobą. On i tak nie jest wieczny, a przecież twoja kariera trwa tak długo jak ty, a nie jak Twoi przyjaciele broni.

Tagi: , ,