Wpisy z Styczeń, 2016


Studia informatyczne – Twoja przyszłość Każdy z nas mocno próbuje odnaleźć dobrze płatną pracę, aby zapewnić sobie godziwe życie. Jednym z rozwiązań może być wybranie studiów informatycznych jako przyszłej drogi kariery w celu osiągnięcia zysków na tyle wysokich, że nie będziemy musieli martwić się o to, jak związać koniec z końcem w każdym miesiącu. Informatyka jest kierunkiem bardzo często wybieranym przez przyszłych studentów, głównie ze względu na ciągle rozwijającą się branżę IT nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Po zakończeniu nauki na uczelni wiele osób jest w stanie odnaleźć się w dowolnej firmie, której filarem są informatycy lub takiej, która po prostu ich potrzebuje do wykonywania napraw, szkoleń personelu lub codziennych zadań. Taka praca wyróżnia się stabilnością zatrudnienia. Dodatkowo często można trafić na oferty pracy z pakietami socjalnymi i płatnym urlopem, co jest w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagających pracowników. Inną drogą jest wybranie bardziej elastycznej ścieżki kariery, która umożliwi nam pracę jako informatyk nie tylko w Polsce ale i zagranicą, dzięki czemu połączymy dobrze płatne zatrudnienie wraz z przyjemnością zwiedzania często odległych krajów. Polska daje bardzo duże możliwości rozwoju jako informatyk – po dobrze zdanej maturze każdy może dostać się na wymarzone studia informatyczne i studiować na prywatnej uczelni, uniwersytecie lub politechnice, która daje możliwość uzyskania ważnego i cenionego w świecie tytułu inżyniera.

Tagi: , ,Kariera a kobiety Wiele młodych kobiet, zadaje sobie pytanie „Co wybrać”. Odpowiedzi są dwie – kariera albo rodzina. Rozwój intelektualny dla wielu kobiet jest bardzo ważny, ponieważ chcą być niezależne i tak samo jak mężczyźni, chcą uwolnić swoją duszę od siedzenia w czterech ścianach małej chałupki, która nie daje im wystarczającej przestrzeni. Chcą poczuć się wolne. Porzucając swoje marzenia o szczęśliwej rodzince, stawiają na studia i karierę zawodową. Odkładają na później wyśnioną bajkę i w całości oddają się poszerzaniu swojej kariery zawodowej. Jest to dla nich ważnym elementem życia. Osiągają przez to nie tylko satysfakcjonującą je wiedzę, ale również możliwość pokazania swoich umiejętności na forum pewnej grupy. Moment, gdy stoją przed wszystkimi po zakończeniu prezentacji jest dla nich jak ramiona matki dla małego dziecka. Jest to kolejnym dowodem na to, że kariera jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka, ponieważ założę się, że bardzo wielu mężczyzn czuje ten sam przypływ emocji co kobiety. Drugim ważnym elementem, dla którego kariera została przez nie wybrana jest chęć zaspokojenia wszystkich potrzeb rodziny, nie tylko tych duchowych, ale i finansowych. W dzisiejszych czasach rzadko zdarza się, że miesięczne wynagrodzenie małżonka wystarcza na utrzymanie całej rodziny, dlatego też kobiety – czując się potrzebne – chcą dopomóc im w tym obowiązku. Dzięki karierze zdobywają to, na co tak długo czekały i z dumą stwierdzają, że mają wszystko, czego potrzebują.

Tagi: , ,Osoba po studiach a wykwalifikowany pracownik Kiedy byliśmy dziećmi pani w szkole często pytała nas kim chcemy zostać w przyszłości, a z czasem pojawiło się również pytanie, czy wiemy jaką drogę obrać, by wykonywać ten wymarzony zawód. Z tego powodu wcześniej, czy później zaczynamy się zastanawiać, co tak naprawdę zrobić, by wykonywać wybrany zawód. Wiele osób idzie do liceum ogólnokształcącego, zdobywa wysokie noty na maturze, a po kilku latach również na studiach otrzymując dyplom z oceną bardzo dobrą lub nawet celującą. Większości z nas, a już na pewno naszym rodzicom, wydaje się, że ukończenie uniwersytetu, akademii czy politechniki sprawia, że jesteśmy wykwalifikowanymi pracownikami. W końcu każdy z nas odbywał praktyki zawodowe. Niestety prawda jest inna, ponieważ dla pracodawcy jesteśmy osobami, które znają tylko teorie i procedury. Jest to związane z tym, ze wykładowcy na uczelniach są odcięci od rzeczywistości i nie znają realnych potrzeb rynku pracy i przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie. W rozumieniu firmy osoba wykwalifikowana, to taka, która może pochwalić się nie tylko zdobyta już wiedza, ale konkretnymi umiejętnościami, a przede wszystkim doświadczeniem i osiągnięciami na poprzednim stanowisku. Właśnie dlatego młodzi studenci powinni pamiętać, by jak najwcześniej oglądać się za dodatkowymi praktykami czy stażami, które często są również płatne, by w ten sposób zostać nie tylko magistrem, ale również wykwalifikowanym pracownikiem z doświadczeniem. Taka droga rozwój sprawia, że stajemy się bardziej konkurencyjni na rynku pracy, a przecież nie studiujemy dla przyjemności, ale by zdobyć konkretny zawód.

Tagi: , ,Studia doktoranckie współcześnie Idąc na studia pierwszego stopnia, kiedy jeszcze jesteśmy młodymi osobami bez doświadczenia, szczególnie gdy w naszej rodzinie nie ma osób z tytułem doktora zawsze zastanawiamy się ile pracy trzeba włożyć w zdobycie tak prestiżowego tytułu przed nazwiskiem jak dr. Szkopuł tkwi jednak w tym, że dzisiejsi czterdziesto- i pięćdziesięciolatkowie pracujący na uniwersytetach studiowali w inny sposób niż dzisiejsi doktoranci. Dawniej zdobycie kolejnego stopnia wtajemniczenia na uczelni było wiązane nie tylko z korzyściami materialnymi, rozwojem osobistym i rozpoczęciem błyskotliwej kariery naukowej. Ale kto mógł wkroczyć na taką drogę? Taką szansę otrzymywali tylko wybrańcy, jedna czasem dwie osoby na roku mogły pozostać na uniwersytecie w roli asystenta profesora, a dzięki pracy i publikacjom rozpocząć studia doktoranckie. A dziś? Wiele uczelni wyższych ma w swoich szeregach więcej wykładowców niż etatów, a jednak trwa nabór na studia doktoranckie. I tu pojawia się znacząca różnica. Skoro o przyjęciu na studia III stopnia decyduje rozmowa kwalifikacyjna, którą większość osób kończy z maksymalną ilością punktów, oraz punkty zdobyte dzięki dotychczasowej działalności i wydanym artykułom szanse na rozpoczęcie kariery znacząco wzrasta. Niestety możliwość pojawienia się doktoranta z ulicy sprawia, że studenci posiadają zróżnicowany poziom wiedzy. Z tego powodu nauczanie musi być dopasowane do ich umiejętności a nie dalszego rozwoju prawdziwych pasjonatów. No i nie można nawet liczyć na zatrudnienie, bo skąd wziąć etaty. Jak widać, jeśli coś z nazwy jest elitarne, ale staje się ogólnodostępne, to znaczy że traci swoją wartość i charakter. Tak, jak studia doktoranckie.

Tagi: , ,Zdobywanie wiedzy na własną rękę Zdobywanie wiedzy podczas studiów to jedno. Jeśli jednak uczysz się tego, co tak naprawdę lubisz i co cię fascynuje, to czytasz książki o danej tematyce i poszerzasz swoją wiedzę w danej dziedzinie. Możesz dzięki temu stać się ekspertem. Prawda jest taka, że nawet nie musisz studiować konkretnego kierunku, a mieć wiedzę większą niż niejeden magister. Miej swoją pasję. Rozwijaj ją. Wielu ludzi z tytułami uważa się za ekspertów, zarówno oni sami siebie tak postrzegają, jak i inni mają taką opinię na ich temat. Nadal papier ma wartość, ale coraz częściej to wiedza i doświadczenie wygrywa. Nie jest tak, że osoby z wyższym wykształceniem są lepsze czy gorsze. Dziś liczy się wiedza i umiejętności wykorzystania jej w praktyce. Jeśli nie stajesz się lepszy, to stajesz się gorszy. W dzisiejszych czasach jeśli się nie rozwijasz to jesteś w tyle. Nie musisz być najlepszy we wszystkim, ale możesz być najlepszy, albo przynajmniej należeć do grona najlepszych w jednej wybranej przez ciebie dziedzinie. Nie ważne czy pracujesz w laboratorium, czy w warsztacie samochodowym. Nie ma znaczenia czy jesteś fryzjerką czy kucharką. Zawsze możesz się rozwijać. Stawiaj sobie nowe, wyższe wymagania. Bądź ambitny. Bądź ciekawy wiedzy i świata. Uczęszczaj na różne kursy. Spotykaj się z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania i od których możesz się wiele nauczyć. Być może w przyszłości, to inni będą chcieli się czegoś nauczyć od ciebie. Chyba nie chcesz być człowiekiem, który nie ma tak naprawdę nic do powiedzenia w żadnej dziedzinie?

Tagi: , ,Plus studiów Jaki sens jest w kontynuowaniu nauki na etapie policealnym? Ogromny. Daje to nie tylko wiele możliwości, ale też ogromną ilość satysfakcji. Uczysz się, poszerzasz wiedzę, znajomości oraz stawiasz sobie coraz wyższe poprzeczki. Naukowcy już dawno stwierdzili, ze Ci, którzy nie stoją cały czas na tym samym poziomie maja więcej od życia niż ci, którzy do niczego nie dążą. Ci, którzy pną się do przodu są szanowani przez ogromną liczbę ludzi, mogą startować na niejedno stanowisko, które na 99,99% utrzymają, ponieważ ich wiedza przetrwa próbę czasu. Mają coś,czego nikt im nie zabierze i coś, czym mogą dzielić się z innymi. Nie mówię tutaj o tych, którzy „udawają”, że chodzą na Uczelnie, ale o tych, którzy wyciągają jakieś wnioski z tego i wchłaniają to, co zostało im przekazane. Ta cząstka ich duszy rozwija się za każdym razem, gdy usłyszy coś nowego, a co najciekawsze – nie zapomina niczego, co zostało w niej zapisane, ponieważ gdy przychodzi właściwy moment wiadomości te powracają z dziecinną łatwością. Niektórzy mówią też, że im wiedza ta nie jest potrzebna, ponieważ są wystarczająco dobrzy by udzielić odpowiedzi na podany temat, ale cóż z tego, skoro ta zdolność mówienia nie jest poparta tym, o czym mamy choć nikłe pojęcie?

Tagi: , ,