Wpisy z kategorii ‘Edukacja’


Studia informatyczne – Twoja przyszłość Każdy z nas mocno próbuje odnaleźć dobrze płatną pracę, aby zapewnić sobie godziwe życie. Jednym z rozwiązań może być wybranie studiów informatycznych jako przyszłej drogi kariery w celu osiągnięcia zysków na tyle wysokich, że nie będziemy musieli martwić się o to, jak związać koniec z końcem w każdym miesiącu. Informatyka jest kierunkiem bardzo często wybieranym przez przyszłych studentów, głównie ze względu na ciągle rozwijającą się branżę IT nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Po zakończeniu nauki na uczelni wiele osób jest w stanie odnaleźć się w dowolnej firmie, której filarem są informatycy lub takiej, która po prostu ich potrzebuje do wykonywania napraw, szkoleń personelu lub codziennych zadań. Taka praca wyróżnia się stabilnością zatrudnienia. Dodatkowo często można trafić na oferty pracy z pakietami socjalnymi i płatnym urlopem, co jest w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagających pracowników. Inną drogą jest wybranie bardziej elastycznej ścieżki kariery, która umożliwi nam pracę jako informatyk nie tylko w Polsce ale i zagranicą, dzięki czemu połączymy dobrze płatne zatrudnienie wraz z przyjemnością zwiedzania często odległych krajów. Polska daje bardzo duże możliwości rozwoju jako informatyk – po dobrze zdanej maturze każdy może dostać się na wymarzone studia informatyczne i studiować na prywatnej uczelni, uniwersytecie lub politechnice, która daje możliwość uzyskania ważnego i cenionego w świecie tytułu inżyniera.

Tagi: , ,Zdobywanie wiedzy na własną rękę Zdobywanie wiedzy podczas studiów to jedno. Jeśli jednak uczysz się tego, co tak naprawdę lubisz i co cię fascynuje, to czytasz książki o danej tematyce i poszerzasz swoją wiedzę w danej dziedzinie. Możesz dzięki temu stać się ekspertem. Prawda jest taka, że nawet nie musisz studiować konkretnego kierunku, a mieć wiedzę większą niż niejeden magister. Miej swoją pasję. Rozwijaj ją. Wielu ludzi z tytułami uważa się za ekspertów, zarówno oni sami siebie tak postrzegają, jak i inni mają taką opinię na ich temat. Nadal papier ma wartość, ale coraz częściej to wiedza i doświadczenie wygrywa. Nie jest tak, że osoby z wyższym wykształceniem są lepsze czy gorsze. Dziś liczy się wiedza i umiejętności wykorzystania jej w praktyce. Jeśli nie stajesz się lepszy, to stajesz się gorszy. W dzisiejszych czasach jeśli się nie rozwijasz to jesteś w tyle. Nie musisz być najlepszy we wszystkim, ale możesz być najlepszy, albo przynajmniej należeć do grona najlepszych w jednej wybranej przez ciebie dziedzinie. Nie ważne czy pracujesz w laboratorium, czy w warsztacie samochodowym. Nie ma znaczenia czy jesteś fryzjerką czy kucharką. Zawsze możesz się rozwijać. Stawiaj sobie nowe, wyższe wymagania. Bądź ambitny. Bądź ciekawy wiedzy i świata. Uczęszczaj na różne kursy. Spotykaj się z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania i od których możesz się wiele nauczyć. Być może w przyszłości, to inni będą chcieli się czegoś nauczyć od ciebie. Chyba nie chcesz być człowiekiem, który nie ma tak naprawdę nic do powiedzenia w żadnej dziedzinie?

Tagi: , ,Technik zbija kokosy Wielu młodych ludzi nie planuje podjąć studiów. Taka decyzja jest podyktowana przez wiele czynników. Mogą to być zarówno kłopoty finansowe jak i sama niechęć do podjęcia nauki na uczelni wyższej. Czasem też zdarza się, że taka droga dalszego rozwoju jest zamknięta przez brak matury. Jednak czy takie osoby są skazane na bezrobocie, albo pracę za najniższa krajową? Otóż na pewno nie! Jedną z najpopularniejszych dróg rozwoju dla absolwentów gimnazjum czy liceum jest rozpoczęcie nauki w technikum, które zapewnia zarówno zawód, jak i maturę, choć osoby po liceum mające lub nie maturę mogą też wybrać szkołę policealną zapewniającą otrzymanie zawodu technika. A możliwości jest przecież tak wiele. Szkoły średnie i policealne proponują szeroki wachlarz kierunków od administracji, przez zawody medyczne po architekturę krajobrazu. A czy warto? Jasne! Rynek pracy nadal potrzebuje wykwalifikowanych pracowników biurowych, młodych spedytorów czy pielęgniarek, zarówno w szpitalach, jak i domach opieki. Podobnie jest z kosmetologią. W wielu salonach poszukuje się wykwalifikowanej pracownicy do pomocy. Również w gastronomii istnieje zapotrzebowanie na pracowników, a przecież ludzie nigdy nie przestaną jeść, szczególnie gdy podawane potrawy są smaczne. Dowodem na to jest wciąż rosnąca liczba programów kulinarnych, pełnych finezyjnych dań wysokiej jakości. Oczywiście zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników wiąże się z wysokimi zarobkami. Wbrew pozorom to właśnie technik a nie magister szuka ofert wysokopłatnych stanowisk, a jego umiejętności są na bieżąco wykorzystywane i rozwijane.

Tagi: , ,Jakie studia wybrać Wiele osób pragnie dostać się do pracy, która zagwarantowałaby mu bezpieczną przyszłość i duże korzyści w życiu. Taką pracą jest niewątpliwie stanowisko informatyka – ludzie łącząc życiową pasję z zawodem zarabiają naprawdę dużo pieniędzy. Studia informatyczne są doskonałym wyborem ze względu na nieustannie rozwijającą się branżę IT. Rośnie ona non stop, dzięki czemu zwiększa się zatrudnienie i maleje bezrobocie. Po ukończeniu nauki każdy z nas jest w stanie odnaleźć się w dowolnym przedsiębiorstwie, które poszukuje informatyków – a takich miejsc pracy jest od groma. Taką pracę wyróżnia przede wszystkim stabilność zatrudnienia, możliwość korzystania z pakietów socjalnych oraz płatny urlop i zwolnienia lekarskie. Jednakże jeśli ktoś potrzebuje elastyczności i większej różnorodności realizowanych projektów, powinien zająć się pracą na kontrakt. Informatycy wybierający taką formę pracy często wyjeżdżają do obcych krajów, dzięki czemu mają możliwość zwiedzania i poznawania świata a co za tym idzie – pracy w wielu ciekawych miejscach. Polska daje bardzo dużą możliwość nauki dla wielu osób. Nie ma problemu, aby po dobrze zdanej maturze wybrać się na studia inżynierskie, które oferują politechniki w całym kraju, na uniwersytet lub, jeśli pieniądze nie stanowią przeszkody – studiować na uczelni prywatnej. Informatycy to bardzo poważana grupa zawodowa, stanowiąca podstawę pracy wielu firm, dzięki czemu nikt w branży nie ma problemów z odnalezieniem się na rynku pracy.

Tagi: , ,Czego uczymy się na studiach? Przeglądając oferty studiów, szczególnie na uniwersytetach, które przepełnione są konserwatywnymi profesorami i młodą kadrą pragnącą sprawić, by to ich kierunek był ciekawy i atrakcyjny dla przyszłych studentów, zauważamy że nie wszystkie przedmioty są przydatne w życiu zawodowym. Przykładem może być propozycja przedmiotu, który złośliwie wymyślił jeden z profesorów nauk humanistycznych – Językowy obraz trolla, mający odnaleźć swoje miejsce na filologii polskiej. Tylko po co poloniście pół roku nauki o trollu? Coraz częściej takie wymyślne przedmioty znajdują się w programach studiów, by zachęcić młodych ludzi do wyboru właśnie tego kierunku. Ma to niestety swoje konsekwencje. Pod przykrywka nowej nazwy kryje się twór nie do końca przemyślany, prowadzony przez wykładowcę, który po raz pierwszy ma tak naprawdę styczność z taką tematyką. Jest to jedna strona medalu. Istnieje również druga możliwość. Nowa nazwa ukrywa stary nieatrakcyjny przedmiot, a treści na nim prezentowane są powtórzeniem przedmiotu realizowanego już wcześniej. W ten sposób nabija się przecież godziny etatowe pracownikom naukowym, bo przecież nie wszyscy mają możliwość przepracowania ich w pełnym wymiarze. Niestety część z treści przekazywanych nam na studiach wyższych, i to kilka krotnie, nie jest spowodowana potrzebą dogłębnego zgłębienia problemu, ponieważ w takim przypadku określony przedmiot trwałby nie trwałby tylko 30 godzin i to tylko w jednym semestrze. A czasem praktyka tworzenia nowych nazw i kierunków rozwoju jest podporządkowana celom marketingowym instytutu.

Tagi: , ,Wiedza Wiedza… Wiedza to potęga, to siła i moc. Ci, którzy ja posiadają są niezwyciężeni. Ci, którzy ja poszerzają są niezniszczalni. Nic ich nie złamie, nic ich nie zagnie. Nic nie jest w stanie zmienić ich przekonań. Ci, którzy wiedza jak ją wykorzystać, są wielcy. Ci, którzy wiedzą, jak jej nie zgubić są potężni. Po co ona jest? Po to by czynić lepszym, zdolniejszym, potrzebnym. Po to, by wciąż pragnąć jej więcej, by chcieć ja poszerzać i rozumieć. By czerpać z niej nie tylko korzyści ale też przyjemności. By cieszyć się z tego, że ją się posiada. By nie żyć w monotonii, a w ciągłym biegu. By potrafić zastanowić się nad światem i jego zagadnieniami. Ci, którzy ja wchłaniają są najlepszymi członkami populacji ludzkiej. Szukanie jej, walczenie o nią czy też potrzeba jej bliskości są jak osłona dla tych, którzy idą przez ogień. Wiedzą, że mogą się spalić, ale pną do przodu, bo ryzyko przy wiedzy jest niczym, jest nikłe. Wiedza jest ważna. Nauka jest silna i właśnie z tego powodu naukowcy zostali nazwani najwybitniejszymi ludźmi na Ziemi. Ich przecież nic nie złamało, ponieważ do końca swego życia pragnęli rozwijać się i walczyć o wartości. Ci, którzy zginęli z powodu posiadania wiedzy, na pewno byliby ze swoich poczynań dumni. Ci, którzy o niej nie zapomnieli, są zadowoleni. Ci, którzy powrócili do niej po latach, zasługują na aplauz. Dlatego warto, warto, warto czerpać jej tyle, ile tylko się da.

Tagi: , ,