Wpisy oznaczone tagiem ‘wiedza’


Wiedza Wiedza… Wiedza to potęga, to siła i moc. Ci, którzy ja posiadają są niezwyciężeni. Ci, którzy ja poszerzają są niezniszczalni. Nic ich nie złamie, nic ich nie zagnie. Nic nie jest w stanie zmienić ich przekonań. Ci, którzy wiedza jak ją wykorzystać, są wielcy. Ci, którzy wiedzą, jak jej nie zgubić są potężni. Po co ona jest? Po to by czynić lepszym, zdolniejszym, potrzebnym. Po to, by wciąż pragnąć jej więcej, by chcieć ja poszerzać i rozumieć. By czerpać z niej nie tylko korzyści ale też przyjemności. By cieszyć się z tego, że ją się posiada. By nie żyć w monotonii, a w ciągłym biegu. By potrafić zastanowić się nad światem i jego zagadnieniami. Ci, którzy ja wchłaniają są najlepszymi członkami populacji ludzkiej. Szukanie jej, walczenie o nią czy też potrzeba jej bliskości są jak osłona dla tych, którzy idą przez ogień. Wiedzą, że mogą się spalić, ale pną do przodu, bo ryzyko przy wiedzy jest niczym, jest nikłe. Wiedza jest ważna. Nauka jest silna i właśnie z tego powodu naukowcy zostali nazwani najwybitniejszymi ludźmi na Ziemi. Ich przecież nic nie złamało, ponieważ do końca swego życia pragnęli rozwijać się i walczyć o wartości. Ci, którzy zginęli z powodu posiadania wiedzy, na pewno byliby ze swoich poczynań dumni. Ci, którzy o niej nie zapomnieli, są zadowoleni. Ci, którzy powrócili do niej po latach, zasługują na aplauz. Dlatego warto, warto, warto czerpać jej tyle, ile tylko się da.

Tagi: , ,Internetowe źródła wiedzy Chyba każdy z nas w wolnej chwili, czy w momentach wyjątkowej nudy przegląda strony internetowe o podejrzanej treści, które podają informacje zarówno śmieszne jak i popularnonaukowe. Takie strony mnożą się w zaskakującym tempie. Dawniej istniała strona o nazwie wiedza bezużyteczna by z czasem mogła pojawić się faktopedia czy wiedzoholik. Jednak wartość zawartych tam informacji jest różna… Jakiś czas temu w wielu mediach pojawiła się informacja, że treści zawarte w najbardziej popularnej internetowej encyklopedia podlegają skrupulatnej weryfikacji, ponieważ autorzy tekstów biorą za nie odpowiedzialność. I rzeczywistość, nad wieloma artykułami można znaleźć adnotacje, że zawarta w nich wiedza nie została sprawdzona. Trochę inaczej jest z encyklopediami interenetowymi promowanymi przez określone wydawnictwa (za internetowy dostęp do części zasobów Wydawnictwa PWN trzeba zapłacić) czy portale, np. onet.pl. Są to jednak przykłady pozytywnego promowania wiedzy na stronach www, jednak wspomniane wcześniej strony o charakterze raczej rozrywkowym podają do publicznej wiadomości wiedzę „zasłyszaną” nie mająca oparcia w naukowych opracowaniach. Porównując te dwa kierunki upowszechniania informacji w internecie warto się zastanowić, czy warto chwalić się w towarzystwie informacjami zdobytymi na kolorowych i pełnych przyciągających obrazków stronach, które podają do informacji publicznej tylko jednozdaniowe „fakty”. Co ciekawe, bardzo często to właśnie użytkownicy tych portali korygują treść podawanych artykułów w komentarzach, jednak i ich wiedzy na określony temat nie możemy być pewni.

Tagi: , ,Wiedza współczesnego studenta Studia wyższe dają młodym ludziom pewien papierek, który być może otworzy im drzwi do dobrej pracy. Może, bo nie zawsze tak bywa. Nie zawsze też posiadanie wyższego wykształcenia jest równoznaczne z wiedzą i doświadczeniem. Niestety wielu studentów podczas egzaminów korzysta z pomocy edukacyjnych w postaci ściąg. Tutaj ich inwencja twórcza jest porażająca. Nikt nie powinien dostać dyplomu bez rzeczywiście zdobytej wiedzy i umiejętności. Jednak najbardziej przerażające jest gdy ściąga student medycyny czy przyszły inżynier budownictwa i innych kierunków, gdzie każdy błąd może zaważyć o życiu bądź śmierci czy kalectwie. Wybór takiego kierunku wiąże się z odpowiedzialnością, więc ściąganie później jest delikatnie mówiąc nie na miejscu. Nie powinni ściągać również studenci geografii czy biologii, jednak braki w ich wiedzy raczej nie mają większego wpływu na wypadki, które mogą mieć śmiertelne ofiary w ludziach. Ludzie ściągają, żeby mieć dobre oceny, jednak to zdobyta wiedza ma prawdziwe znaczenie. Nikt nie powinien ściągać. Jednak brak wiedzy w niektórych dziedzinach może mieć opłakane skutki. Najgorszym jest śmierć człowieka i smutek jego rodziny. Innym jest więzienie dla winowajcy – lekarza, czy konstruktora, którzy podjęli złe decyzje, oraz ich rozłąka z rodziną. Problemy, które firma ma przez spowodowane szkody są kolejną konsekwencją braków w wiedzy niby specjalisty. Brak wyobraźni podczas studiów, brak odpowiedzialności wśród młodych ludzi może mieć ogromne żniwa w przyszłości.

Tagi: , ,Pokora przy zdobywaniu wiedzy Kiedy zdobywasz doświadczenie, umiejętności i wiedzę musisz być bardzo pokorny. To ważne by przyjąć odpowiednią postawę. Nie musisz wszystkiego wiedzieć. Możesz popełniać błędy, ale należy je naprawiać, oczywiście w miarę możliwości. Błędy są po to by się na nich uczyć. Nie powinno się ich powielać ponownie. Nie ma ludzi idealnych. Możemy wiele nauczyć się od innych ludzi. Jednak zbyt często się do nich porównujemy. Niestety nie mamy przy tym odpowiedniego dystansu do siebie czy po prostu do sytuacji w jakiej się znajdujemy. Kiedy zaczynamy się czegoś uczyć, często popełniamy błędy. Ważne by mieć tego świadomość i przyjąć odpowiednią postawę. Ważne, by podejmować kolejne próby i się nie poddawać. Nie jest to łatwa sytuacja, kiedy dopiero się czegoś uczysz i widzisz, że nie wychodzi ci to od razu. Jednak to również da się przeżyć. Pamiętasz jak uczyłeś się jeździć na rowerze? Pamiętasz jak uczyłeś się tabliczki mnożenia? Pamiętasz jak uczyłeś się języka obcego? Od razu ci wszystko wychodziło świetnie? Czy może parę razy się wywróciłeś na rowerze? Ile razu się pomyliłeś w mnożeniu? A czy z angielskiego zawsze miałeś same szóstki? Jeśli nauczyłeś się tego to znaczy, że wciąż możesz nauczyć się jeszcze więcej. A skoro jako dziecko się nie poddałeś i kolejny raz wsiadłeś na rower, pomimo poobijanych kolan, to masz w sobie zaciętość i wytrwałość. Wykorzystaj to w życiu dorosłym i stawaj się lepszym człowiekiem każdego dnia. Wykorzystaj to, a osiągniesz korzyści, o jakich nigdy wcześniej ci się nie śniło.

Tagi: , ,